Niepokalanek pospolity – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Niepokalanek pospolity – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

 

Niepokalanek pospolity – opis, historia

Niepokalanek pospolity (łac. Vitex agnus-castus) zwany jest niepokalankiem mnisim, a także niepokalankiem zwyczajnym. Jest to gatunek rośliny, która należy do rodziny jasnotowatych. Rośnie dziko w Afryce Północnej oraz w Azji Zachodniej i w Azji Środkowej. Rzadziej pojawia się w Europie Wschodniej i w Europie Południowej. W Polsce w stanie dzikim nie występuje. Owoc niepokalanka jest owalny bądź kulisty, ma średnicę od około 3 do 5 milimetrów. Jego właściwości lecznicze są znane medycynie naturalnej od wieków. Mówi się, że polecali go już lekarze antyczni. Istnieje także teoria, że to właśnie pod krzewem niepokalanka zwyczajnego urodziła się Hera – bogini płodności, patronka macierzyństwa i małżeństwa.

Niepokalanek pospolity – właściwości i zastosowanie

Niepokalanek pospolity przede wszystkim pozytywnie wpływa na hormony. Roślina wykazuje silne właściwości, które pozytywnie oddziałują na gospodarkę hormonalną u kobiet. Już w czasach starożytnych twierdzono, że niepokalanek reguluje cykl menstruacyjny. Współcześnie zioło wykorzystywane jest jako naturalny prozdrowotny preparat, który może wspomagać między innymi walkę z niepłodnością u kobiet, a także objawy napięcia przedmiesiączkowego. Diterpeny znajdujące się w owocach niepokalanka pospolitego są związkami organicznymi, które poprzez pobudzenie receptorów dopaminowych wpływają na odpowiednie wydzielanie się hormonów, przede wszystkim – prolaktyny. Ważne jest to, że tylko niewielkie ilości charakteryzowanej rośliny pobudzają uwolnienie wspomnianego hormonu, z kolei duże jej dawki mają działanie hamujące. Stosowanie niepokalanka zwyczajnego zaleca się między innymi kobietom, które:

  • cierpią na bóle menstruacyjne (szerszy opis poniżej),
  • przechodzą menopauzę (szerszy opis poniżej),
  • chorują na endometriozę (szerszy opis poniżej),
  • mają problemy z niepłodnością,
  • chcą wspomóc proces laktacyjny,
  • walczą z trądzikiem młodzieńczym i błyszczeniem się twarzy,
  • chcą poprawić kondycję swoich włosów i paznokci.

Niepokalanek pozytywnie wpływa na tak wiele schorzeń, chorób i szeroko pojętych dolegliwości kobiecych między innymi dlatego, że pobudza uwalnianie się estrogenu i progesteronu, czyli hormonów zwanych hormonami żeńskimi.

Niepokalanek zwyczajny – wpływ na zdrowie mężczyzn

Warto jeszcze dodać, że niepokalanek zwyczajny jest coraz częściej stosowany przez mężczyzn. Panom zioło pomaga w pobudzaniu, wytwarzaniu oraz uwalnianiu testosteronu przez komórki jąder. Ma to wpływ na podniesienie poziomu płodności. Ponadto podnosi jakość męskiego nasienia, a także działa kojąco w stanach nadmiernego napięcia seksualnego oraz w okresie andropauzy.

Niepokalanek mnisi – znosi napięcie przedmiesiączkowe

Niepokalanek mnisi jest znany z tego, że znosi napięcie przedmiesiączkowe. Napięcie to objawia się między innymi: bólami piersi, bólami brzucha, bólami głowy, obrzękami okolic twarzy, rąk oraz stóp, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, ogólną drażliwością, brakiem koncentracji, bezsennością. Na te i inne, związane z PMS-em, objawy pomaga AdoloHerb – suplement znajdujący się w ofercie sklepu MULTIsuplementy, którego podstawowym składnikiem jest niepokalanek mnisi. Poleca się go wszystkim kobietom odczuwającym dyskomfort podczas miesiączkowania.

Niepokalanek mnisi – pomaga w przejściu menopauzy

Niepokalanek mnisi kojarzony jest również z rośliną, która pomaga w przejściu menopauzy. Menopauza objawia się miedzy innymi: nieregularnym krwawieniem miesiączkowym, znużeniem, zmęczeniem, rozdrażnieniem, zaburzeniami układu nerwowego, zaburzeniami hormonalnymi, bezsennością, nadmierną potliwością, zmianami temperatury ciała, czyli tak zwanymi „uderzeniami gorąca”. W walce z tego typu dolegliwościami pomaga KlimoHerb – popularny suplement oferowany przez sklep MultiSuplementy. Jednym z pięciu zawartych w nim ekstraktów roślinnych jest właśnie niepokalanek mnisi.

Niepokalanek mnisi – łagodzi objawy endometriozy

Niepokalanek mnisi jest stosowany także w celu złagodzenia objawów endometriozy. Endometrioza objawia się między innymi: okresowymi lub przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, które nierzadko występują pod postacią bolesnych miesiączek bądź bolesnego współżycia płciowego, natomiast objawem endometriozy jest przede wszystkim obniżenie płodności. Wszystkie te dolegliwości pomaga zmniejszyć, a nawet zniwelować EndoHerb – suplement znajdujący się w ofercie sklepu MULTISUPLEMENTY, który ma w składzie między innymi trzy ekstrakty roślinne. Jednym z nich jest ceniony od wieków niepokalanek mnisi.

Niepokalanek zwyczajny – przeciwwskazania

Niepokalanek zwyczajny, przyjmowany w umiarkowanych ilościach, jest zwykle dobrze tolerowany przez organizm. Efekty uboczne jego przyjmowania są nieliczne i pojawiają się rzadko. Zalicza się do nich występowanie nudności i/lub wymiotów. Unikać go powinny kobiety w ciąży, a także kobiety zażywające leki hormonalne lub cierpiące na jedną z chorób wrażliwych na hormony. Nie zaleca się go także osobom stosującym leki dopaminowe, anty-psychotyczne i przeciw chorobie Parkinsona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl