Czy suplementy diety pomagają?
Czy suplementy diety pomagają?

Rosnąca popularność suplementów diety

Suplementy diety stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak ze względu na to, że społeczeństwo ma coraz większą świadomość tego, jak ważne jest dbanie o zdrowie – nie tylko leczenie chorób, lecz także profilaktyka. Poza tym suplementy, w przeciwieństwie do leków, są łatwo dostępne. Po pierwsze – nie trzeba posiadać recepty, aby je kupić. Po drugie – wyposażone w nie są nie tylko apteki, ale także drogerie, supermarkety, małe osiedlowe sklepiki i sklepy internetowe.

Czym są suplementy diety?

Warto się zastanowić, czym tak właściwie są suplementy diety. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku suplementy diety to „produkty składające się z substancji odżywczych”. Stanowią one uzupełnienie w diecie rozumianej jako regularny sposób odżywiania się. Suplementy to źródło wielu witamin, minerałów i innych składników, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie – na zdrowie.

Jakie zadania mają suplementy diety?

Suplementy diety spełniają trzy podstawowe zadania: lecznicze, profilaktyczne oraz kosmetyczne.

 • Działanie lecznicze – suplementy diety pomagają w leczeniu już istniejących niedoborów. Mogą stanowić uzupełnienie lekarstw i przyczynić się do wzmocnienia organizmu – odbudować florę bakteryjną, zregenerować wątrobę i inne organy.
 • Działanie profilaktyczne – suplementy diety zapobiegają skutkom ewentualnych niedoborów. Wzmacniają naturalną odporność organizmu, na przykład w okresie jesienno-zimowym bądź w przeciągającym się stresującym okresie.
 • Działanie kosmetyczne – suplementy diety wpływają na poprawienie wyglądu zewnętrznego. Przede wszystkim regenerują włosy (zapobiegają wypadaniu), skórę (wpływają na rozświetlenie cery) i paznokcie (zapobiegają łamaniu się).

Jak widać, wpływ suplementów diety na zdrowie – leczenie, profilaktykę i wygląd – jest naprawdę duży.

Czym różnią się zwykłe suplementy od multisuplementów?

Zwykłe suplementy składają się zazwyczaj z niewielkiej liczby składników. Ich działanie jest więc pozytywne, ale na efekty nierzadko trzeba długo czekać. I tak w przypadku większości rynkowych suplementów diety wpływających na poprawę skóry głowy i zmniejszenie ilości wypadanych włosów zaleca się stosowanie produktu przez okres sześciu miesięcy. Z kolei multisuplementy to suplementy, które – jak sama nazwa wskazuje – mają w swoim składzie dużą liczbę składników. Są więc niezwykle bogate w witaminy, minerały i inne składniki. Dzięki temu pozwalają na szybsze osiągnięcie celu osoby je przyjmującej – zakończenie choroby, skuteczne działanie profilaktyczne czy poprawę wyglądu zewnętrznego.

Jaki argument przemawia za stosowaniem multisuplementów?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, należy stwierdzić, że multisuplementy w wielu przypadkach okazują się naprawdę pomocne. Co jeszcze przemawia za skutecznością suplementów diety? Przede wszystkim fakt, że suplementy pozwalają uzupełnić w diecie składniki, których niedobór może powodować szeroko pojęte problemy zdrowotne. Są więc doskonałym sposobem na uzupełnienie diety każdego z nas.

Komu multisuplementy są niezbędne?

Multisuplementy w niektórych przypadkach są nie tylko uzupełnieniem diety, lecz także koniecznością. I tak suplementy diety powinny być zażywane przez:

 • kobiety w ciąży,
 • niemowlęta,
 • sportowców,
 • ludzi starszych,
 • diabetyków (cukrzyca każdego typu),
 • osoby z zaburzeniami wchłaniania niektórych składników pokarmowych,
 • osoby z problemami z krzepliwością krwi,
 • osoby stosujące dietę poniżej 1600 kalorii,
 • osoby niejedzące glutenu,
 • wegetarian i wegan,
 • pacjentów po operacjach bariatrycznych,
 • pacjentów przyjmujących leki moczopędne.

Poza tym multisuplementy świetnie sprawdzają się podczas choroby. Działanie leków i suplementów pozwala na szybsze wyjście z choroby i prędką regenerację organizmu tuż po niej.

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po suplementy diety?

Powyższa lista osób, które powinny zażywać suplementy diety, nie jest oczywiście kompletna. Multisuplementy są dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chwilo boryka się z jakimś problemem zdrowotnym, problemem natury estetycznej bądź po prostu – ma świadomość, że jest narażony bardziej niż zwykle na złapanie przeziębienia czy infekcji.

Czy trzeba konsultować przyjmowanie suplementów diety z lekarzem?

Suplement diety nie jest lekarstwem. W związku z tym nie ma konieczności konsultowania przyjmowania każdego suplementu ze specjalistą. Warto jednak przy okazji robienia badań czy odbywania wizyt lekarskich porozmawiać z lekarzem o tym, jakie suplementy diety powinniśmy zażywać, aby nasz organizm lepiej funkcjonował.

Jakie są najpopularniejsze suplementy, które warto przyjmować?

Suplementami diety, które niezwykle często są zalecane przez specjalistów to: witamina D, żelazo, magnez, kwas omega-3 oraz probiotyki.

Czy suplementy diety pomagają?

Suplementy diety zdecydowanie pomagają. Odpowiednio zażywane są w stanie przyczynić się nie tylko do poprawy wyglądu skóry, włosów czy paznokci, ale także szybko pomóc wyjść z choroby czy zadziałać profilaktycznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl